The Great Supermarket Scavenger Hunt

  • Doc File 45.50KByte



Name: ___________________ Period ______

STORE:_____________________ Date: _______________

The Great Supermarket Scavenger Hunt

Directions: You will be investigating the foods you like and some healthy alternatives that you would actually eat! Take this sheet, a pen/pencil, a calculator, and a camera to the grocery store. Select 6 out of the 8 categories. Make sure you answer all the questions and do the SUMMARY! You need to turn in this completed sheet, the rubric, and your photos (prints, email or CD).

Category 1 – FRUIT

A. Go to the fresh fruit section and take a picture of yourself with your favorite fruit. Write down the name of the fruit _________________

B. How many servings of fruit per day do you need?

C. What is the price per serving of your favorite fruit?

D. What nutrients does it contain? __________________________________

E. Why is it good for you (be specific) ______________________________________________________________________________________________________________________

F. Find a fruit you have never tried and take a picture of yourself with the fruit.

G. What is the price per serving of this fruit?

H. What nutrients does it contain? __________________________________

Category 2 – Vegetables

A. Go to the fresh vegetable section and take a picture of yourself with your favorite vegetable.

B. Write down the name of the vegetable _________________

C. How many servings of vegetables per day do you need?

D. What is the price per serving of your favorite vegetable?

E. What nutrients does it contain? __________________________________

F. Why is it good for you (be specific) ______________________________________________________________________________________________________________________

G. Find a vegetable you have never tried and take a picture of yourself with the vegetable.

H. What is the price per serving of this vegetable?

I. What nutrients does it contain? __________________________________

Category 3 – Dairy

A. Take a picture at the dairy case holding the type of milk you like to drink.

B. List the number of calories per serving ______ and the amount of fat per serving_____

C. What is the price per serving of your favorite milk?

D. What nutrients does it contain? __________________________________

E. Why is it good for you (be specific) ______________________________________________________________________________________________________________________

F. Is there any milk in the dairy case that would have less fat or calories per serving? ________ What kind of milk is it? _________ By switching to that type of milk, how many less calories would you have per serving?

Category 4 – BREAD

A. Take a picture in the bread aisle with your favorite type of bread

B. What kind of bread is it?

C. List the number of calories per serving ______ the amount of fat per serving_____ and the amount of fiber per serving

D. What is the price per serving of your favorite bread?

E. Find a loaf of bread that would be fewer calories per serving. What is it? ________ Is this bread a healthier choice? _______ Explain why or why not________________________________________________________

F. What loaf of bread is the best value and still gives you the best nutrients? __________________ Why? ___________________________

Category 5 – PIZZA

A. Look at the frozen pizza labels

B. Which one has the least amount of fat per serving? ___________

C. Which one has the most amount of fat per serving? ___________

D. Which one would be your healthiest choice? __________

E. Which one would you choose based on price and nutritional value? ________ Explain____________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________________________

F. Take a picture of yourself with the frozen pizza you chose.

Category 6 – Ice Cream

A. Take a picture next to your favorite ice cream, which is _________.

B. The cost per container is ______

C. List the number of calories per serving ______ the amount of fat per serving_____ and the amount of sugar per serving _____.

D. Without sacrificing your favorite flavor, which brand would be the healthiest choice? _____________

E. List the number of calories per serving ______ the amount of fat per serving_____, and the amount of sugar per serving _____. The cost per container is _______.

F. Which one would you choose based on price, taste, and nutritional value? ________ Explain____________________________________________ __________________________________________________________

G. Take a picture of yourself with the ice cream you chose.

Category 7 – SNACKS/MUNCHIES

A. What is your favorite snack? ____________________________

B. List the number of calories per serving ______ and the amount of fat per serving_____.

C. Is it possible to select a healthy snack/munchies from this aisle? ______

Explain__________________________________________________

D. What could you select if you wanted a healthy snack type item? ___________

E. List the number of calories per serving ______ and the amount of fat per serving_____.

F. Why is this a better choice? _________________________

G. Take a picture of yourself with the snack/munchies that you chose

CATEGORY 8 – CEREAL

A. Take a photo with your favorite cereal.

B. What kind of cereal is it? ___________________

C. List the number of calories per serving ______ the amount of fat per serving_____ and the amount of sugar per serving_____.

D. What is the healthiest cereal that a child in elementary school would eat?

_________________________ Why did you pick that cereal?

E. What is the healthiest cereal that a teenager would eat?

_________________________ Why did you pick that cereal?

___________________________________________________________

F. What is the healthiest cereal that an adult would eat?

_________________________ Why did you pick that cereal? ___________________________________________________________

SUMMARY

When looking at the various food labels and nutritional information, what surprised you? (Be specific.)

What two product or food substitutions could you make to eat healthier?

Was the cost of healthy items:

cheaper – more expensive – or the same as the healthy foods?

Name one food label that you examined that was misleading. ______________________ why do you think it was misleading?

________________________________________________________________________________________________________________________________________________

What did you learn from this experience?

HEALTH 10 – GROCERY STORE SCAVENGER HUNT

Name:___________________ Group# _________________ Period ___

TOTAL: _____/100

| |10 |6 |2 |0 |

|Scavenger Hunt |6 categories are completed |5 categories are completed |4 categories are completed |Less than 4 different |

| |all nutritional information is |most nutritional information is|nutritional some information|categories are completed |

|___ x 6 |clearly written |clearly written |is clearly written |none of the nutritional |

| |and accurate |and accurate |and accurate |information is clearly |

| |Summary is completed |Summary is mostly completed |Summary is partially |written |

| | | |completed |or accurate |

| | | | |Summary is not complete |

|Photos |All photos are included |Some photos are included |A few of the photos are |Photos are not included |

|___ x 2 |Photos represent each category |Photos represent each category |included |Or |

| |and include student and |and include student and |Photos do not represent each|Photos do not represent each|

| |specific item for each |specific item for each |category |category |

| |category. |category. |and/or include student and |and do not include student |

| |Photos are clear and easy to |Some photos are unclear and |specific item for each |and specific item for each |

| |see subject |difficult to see subject |category. |category. |

| | | |Photos are unclear and not | |

| | | |easy to see subject | |

|Overall Presentation |1-2 spelling/grammar |3-4 spelling/grammar |5-6 spelling/grammar |More than 6 spelling/grammar|

|___ x 2 |errors |errors |errors |errors |

| |All parts are completed |Some parts are completed |Many parts are incomplete |Many parts are incomplete |

| |Rubric is filled out |Rubric is not filled out |Rubric is not filled out |Rubric is missing |

................
................

In order to avoid copyright disputes, this page is only a partial summary.

Online Preview   Download