Acasă



PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT : LTETc ,, Gh. Mârzescu,, Iaşi

Prof. înv. primar:

CLASA: a III-a

DATA:

ARIA CURRICULARĂ: Arte și tehnologii

DISCIPLINA DE STUDIU: Muzică și mișcare

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: ,, Mișcarea pe muzică”

SUBIECTUL LECȚIEI: ,,Cântece și jocuri populare”

TIPUL LECŢIEI: Consolidare de priceperi și deprinderi

COMPETENŢE SPECIFICE:

➢ Muzică și mișcare:

1.1. Receptarea unor cântece din folclorul copiilor, colinde, a unor lucrări accesibile din patrimoniul cultural, cu sesizarea unor diferenţe ;

2.1. Cântarea individuală, în mici grupuri, în colectiv, cu asocierea unor elemente de mişcare şi a acompaniamentului instrumental - interpretarea vocală a cântecelor, cu utilizarea percuţiei;

3.2. Exprimarea prin mişcări corporale a unor lucrări/fragmente muzicale;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

a) Cognitive

Oc1: Să intoneze corect exercițiile de încălzire și omogenizare a vocilor;

Oc2: Să respecte înălțimea și durata sunetelor muzicale;

Oc3: Să reproducă corect textul și linia melodică a unui cântec cunoscut;

b)Psiho-motorii:

Om1: Să execute corect, după indicații, exercițiile de încălzire și pașii de dans popular;

Om2: Să păstreze poziţia corectă a corpului, respectiv poziționarea în cadrul coregrafiei dansului;

c)Afectiv-atitudinale:

Oa1-manifestarea interesului pentru lecţie, răspunzând prompt şi corect la solicitări ;

RESURSE:

I. Metodologice Strategii didactice:

• Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstrația, exerciţiul

• Material didactic : costume populare, calculator, negative și pozitive ale cântecelor

• Forme de organizare: frontal, perechi, grupe

• Forme de evaluare: orală, observare sistematică, aprecieri globale, individuale, calificative II. Umane

22 elevi, din care 3 elevi cu CES ( cu certificat).

III.Temporale: 50 minute IV. Bibliografice:

➢ Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 5003 /02.12.2014, Programa şcolară pentru disciplina Muzică și mișcare , clasele a III-a – a IV-a, Bucureşti, 2014;

➢ Curs de formare dansuri populare, Centrul de Creație Brăila;

➢ Aldea G. , Munteanu G., Didactica educației muzicale în învățământul primar", EDP-R.A., Bucureşti, 2005

|¬ Motora-Ionescu, Ana, Îndrumător pentru predarea muzicii la clasele I-IV, Editura Didactică și Pedagogică, București, |1978; |

|¬ Radu, Dumitra, Perțea, Alina, Muzică și mișcare, Manual pentru clasa a III-a, Semestrul I, Editura Aramis, București, |2015; |

|¬ Site-ul didactic.ro; | |

| | | | |

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

| | |

|după care la comanda mea vor intona |şi |

|elevii | |(pe vocale, |pe silabe |deschise, |pe |

|silabe | |

| | |

|dicție. |ția |

| |Exercițiul |

| | |

|Intonează împreună cu învăţătorul, |Explicația |

|exercițiile de cultură vocală. | |

| |Exercițiul |

| |muzical |

Elevii, așezați în semicerc, execută

pașii de încălzire.

Explicația

Demonstra-

ția

Exercițiul

Observarea

Frontal

Colectiv Aprecieri

individuale,

colective

Frontal Observarea Colectiv

Aprecieri

individuale,

colective

Frontal Observarea Colectiv

|3.Captarea | |

|Exercițiul |Observarea |

Calculator

Frontal

Exercițiul Colectiv

Observarea

|Exercițiul |Frontal | |

| |Colectiv |Observarea |

,,Alunelu, alunelu, hai la joc!

Să ne fie, să ne fie cu noroc!

-pasul 1 de Floricică x2

[pic] bat, bat, bat

,,Cine-n horă o să joace,

Mare, mare se va face!

Cine n-o juca defel

Să rămână mititel!”

-pasul 2 de Alunel x2

(5 pași adugați lateral la stânga,

5 la dreapta cu bătaie dublă)

,,Alunelu, alunelu, hai la joc!

Să ne fie, să ne fie cu noroc!”

-pasul 3 de Alunel

(stânga-dreapta câte un pas cu

bătaie simplă, la ultimul bătaie

dublă)

,,Cine-n horă o să joace,

Mare, mare se va face!

Cine n-o juca defel

Să rămână mititel!”

- se repetă pasul 1 de Alunelx2 și pasul 1 de Floricicăx2

|Om1 |• |Suita se încheie cu jocul ,,Tărășelul”. |Pe prima parte a cântecului | | | |

| | | |elevii formează perechi. |Exercițiul | |Observarea |

|Om2 | | | | | | |

| | | |-execută primul pas de | |calculator |Perechi |

| | | |Tărășel x2 | | | |

| | | |(câte 5 pași față-spate, cu bătaie | | | |

| | | |dublă în spate – Hei! Hei! pe | | | |

| | | |bătaie) | | | |

- execută al doilea pas de Tărășel x8

| | | | | |(rotirea perechii |în 3 pași cu | |

| | | | | |calculator |băieți | |

|feed-back-ului | | | | |iar fetele vor |interpreta | |

| | | | | | |refrenul. | |

| |români mereu”. | |semicerc, cântând și dansând pe | | | | | | | | | | |pasul de Horă de la Zăvoaia. | | | |Frontal | | | | | | | | | | | | | | | | |Colectiv | | | | | | | | | | | | | | | | | |7. Încheierea | |Fac o serie de aprecieri şi recomandări | | | | | | | | | | |Aprecieri | |și evaluarea | |privind activitatea de la ora de muzică și | |Elevii |sunt |atenți. | |Conversaţia | |Frontal |verbale | |activităţii | |mișcare, |referitoare la modul |în care au | | | | | | | | | | |Acordare de | |(2 min) | |lucrat. | | | | | | | | | | | | |calificative | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |

................
................

In order to avoid copyright disputes, this page is only a partial summary.

Google Online Preview   Download

To fulfill the demand for quickly locating and searching documents.

It is intelligent file search solution for home and business.

Literature Lottery

Related searches