PROIECT DIDACTIC



INSPECTIE SPECIALA GRADUL DIDACTIC I

“Există patru vârste în viaţa omului:

- cea în care crede în Moş Crăciun;

- cea în care nu mai crede în Moş Crăciun;

- cea în care este Moş Crăciun;

- cea în care seamănă cu Moş Crăciun.”

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: GRĂDINIȚA RUDINA/BALA

EDUCATOARE: PLĂVEȚI ELENA

[pic]

Proiect de activitate integratã

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: GRĂDINIȚA RUDINA/BALA

EDUCATOARE: PLĂVEȚI ELENA

GRUPA:MARE

TEMA ANUALĂ :” CU CE SI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMȚIM?”

TEMA PROIECTULUI: „BUCURIA SĂRBĂTORILOR DE IARNĂ”

TEMA ZILEI: „VINE,VINE MOȘ CRĂCIUN!”

TIPUL ACTIVITĂŢII: Verificare și consolidare de priceperi și deprinderi

FORMA DE ORGANIZARE: Activitate integrată

DURATA: O zi

CATEGORII DE ACTIVITĂŢI:

ADP:

Întâlnirea de dimineaţă:,,Copilul cuminte și bun, e căutat de Moș Crăciun!”

Salutul, Prezenţa, Calendarul naturii.

Rutine: „ Cu condei de argint el scrie, ce copil si ce purtare”(deprinderea de a se purta

civilizat)

Tranziţii: - ,,Eu sunt renul lui Moș Crăciun” - cântec

ALA I –Arta: „ Colindători”-desen/pictură;

-Constructii: ’’Bradul de Crăciun’’;construire prin alăturare (mozaic)

-Bibliotecă: „Brăduțul”-grafisme ;

ADE: (DLC/DOS):’’Vine,vine Moș Crăciun!’’-lectură după imagini/activitate practică

ALA II – Program artistic: „Cântăm și dansăm, Moșul așteptăm!”

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

ALA I

Artă

O1: -să denumeasca corect materialele și instrumentele de lucru ;

O2: -să folosescă tehnicile de lucru indicate;

O3 - să colaboreze cu colegii pe tot parcursul activității;

Construcţii:

O1- să redea, prin alăturarea figurilor geometrice,forma unui brad ;

O2 - să colaboreze,în cadrul grupului de lucru, pentru a realiza tema dată.

Bibliotecă:

O1- să traseze linii pe suport punctat pentru a reprezenta grafic forma unui brad.

O2- să verbalizeze corect acțiunile efectuate.

ADE:

OBIECTIVE DE REFERINTĂ:

• să înţeleagă şi să transmită mesaje simple; să reacţioneze la acestea.

• să participe la activităţile de grup, atât în calitate de vorbitor, cât şi în calitate de

auditor.

• să audieze cu atenţie un text, să reţină ideile acestuia şi să demonstreze că l-a înţeles.

• să cunoască şi să utilizeze instrumente simple de lucru pentru realizarea unei activităţi practice.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

ADE:

• să urmărească linia unei poveşti, concomitent cu imaginile prezentate,ascultând înregistrarea pe diferite suporturi magnetice;

• să ia parte la discuţii în mici grupuri informale;

• să întrebe şi să răspundă la întrebări;

• să se exprime corect din punct de vedere gramatical;

• să denumească ustensile de lucru accesibile vârstei;

• să verbalizeze acţiunile întreprinse, folosind un limbaj adecvat;

ALA II

O1-să intoneze cântece pentru copii.

O2- să asocieze mişcările sugerate de textul cântecului cu ritmul acestuia

O3-să recite poezii cu respectarea intonaţiei, ritmului, pauzei, în concordanţă cu mesajul transmis;

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: conversaţia, brainstormingul, explicaţia, exerciţiul, jocul, lucrul individual, sau în grupuri mici, turul galeriei;

Evaluarea: Denumirea corectă a imaginilor prezentate, formularea de propoziții simple și dezvoltate, executarea corectă a grafismelor; imbinarea corectă a pieselor și verbalizarea acțiunilor întreprinse; realizarea corectă a scrisorii pentru Moș Crăciun;

Mijloace de învăţământ: laptop,videoproiector,fișe de lucru,figuri geometrice,imagini cu cadouri pentru copii,bețisoare,lipici;

Material bibliografic:

• Curriculum pentru învătământul preșcolar (3-6/7 ani), M.E.C. -2008;

• Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii (3-6/7 ani)-Ediţie revizuită-2008;

• Colecția-Revista învătământului preșcolar;

SCENARIUL ZILEI

Activitatea zilei debutează cu Intalnirea de dimineață.

Copiii sunt asezati in semicerc.

Activitatea de grup-Educatoarea poartă cu copiii o conversație scurtă referitoare la mult așteptatele sărbători de iarnă și le propune o călătorie în Țara lui Moș Crăciun.

Prezența - pentru a vedea câți copii merg în călătorie se va completa panoul de prezență prin plasarea simblurilor individuale.

Salutul - Fiecare copil salută, prezentandu-se și precizând de ce îl așteaptă pe Moș Crăciun.Ultimul copil va saluta educatoarea care, la randul ei va saluta copiii ‚’’Bună dimineața!’’.

Calendarul naturii - Se va stabili impreuna cu copiii data, ziua, luna și anul în care ne aflăm, apoi aspectele vremii din această dimineață, îmbrăcămintea adecvată pentru această zi.

Noutatea zilei o reprezintă scrisoarea trimisă de Moș Crăciun în care le scrie copiilor că le-a trimis foarte multe materiale cu care vor lucra astazi și le mai spune că va veni foarte curând să vadă ce au lucrat și să le aducă cadouri.

Mesajul zilei se stabilește împreună cu copiii.

ALA I

In continuare copiii își desfășoara activitatea în centrele de interes deschise.

Aceștia viziteaza centrele , unde le sunt prezentate materialele cu care vor lucra și li se explică ce sarcini de lucru au fost stabilite și cum le pot realiza. In continuare, copiii își aleag centrul în care vor sa lucreze. Pe parcursul desfășurării activităților din centre se intervine cu explicații suplimentare sau se oferă ajutor doar cînd este cazul.La finalul activitatii se analizează produsele obținute în fiecare centru(turul galeriei), sunt realizate expoziții în sala de grupă, copiii sunt recompensați cu surprize dulci.

ADE: (DLC/DOS):’’Vine,vine Moș Crăciun!’’-lectură după imagini/activitate practică

ALA II – Program artistic: „Cântăm și dansăm, Moșul așteptăm!”

SCENARIUL DIDACTIC

ADP+ALA I

|EVENIMENT DIDACTIC |CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC |STRATEGII DIDACTICE |EVALUARE |

|Moment organizatoric |Voi organiza condiţiile necesare unei bune desfăşurări a | | |

| |activităţii. Copiii vor intra în sala de grupă şi se vor | | |

| |aşeza în zona unde are loc Întâlnirea de dimineaţă. | | |

| |Salutul: ,,Bună dimineaţa ‚eu sunt.....’’. |Conversaţia |Observarea comportamentului |

| |Prezenta: ,,Cine nu ne însoțește în călătorie?’’ | |copiilor |

| |Calendarul naturii: ”Cum este vremea astazi?” |Brainstorming | |

|Captarea atenţiei |Se va realiza prin prezentarea sub formă de surpriză a |Conversaţia |Observarea comportamentului |

| |unei scrisori de la Moș Crăciun, care le scrie copiilor |Explicaţia |verbal şi nonverbal al |

| |că, le-a trimis foarte multe materiale cu care să lucreze,| |copiilor |

| |că va ajunge în curând să le vadă lucrările și să le | | |

| |aducă cadouri. | | |

|Reactualizarea |Pentru a ne reaminti ce sărbatoare mare se apropie |Conversaţia |Chestionarea orală |

|cunoștințelor |voi pune copiilor câteva întrebări: | | |

| |Pe cine așteptăm noi cu sacul plin cu daruri? | | |

| |Când mergem cu colindul? | | |

| |Ce sărbatorim de Crăciun? | | |

|Anunţarea temei şi a |Se prezintă copiilor tema zilei,obiectivele şi modul de | | |

|obiectivelor |desfăşurare a activităţii. |Conversaţia | |

| | | | |

|Tranziții |”Eu sunt renul lui Moș Crăciun!” |Exercițiul |Acțional-practică |

| | | | |

|ALA 1 |Constructii; | | |

| |In acest centru preșcolarii vor avea ca sarcină de lucru | | |

|Prezentarea optimă a |să construiască prin îmbinare’’Bradul de Crăciun’’ |Exerciții individuale | |

|conținutului |Artă: In acest centru preșcolarii vor avea ca sarcină de | |Acțional-practică |

| |lucru să coloreze/picteze grupuri de colindători. |Lucrul în grup | |

| |Bibliotecă: In acest centru preșcolarii vor avea ca | | |

| |sarcină de lucru să efectueze grafisme pe un suport | | |

| |punctat, pentru a obține imaginea unui brăduț ; | | |

| | | | |

| |Copiii își vor alege centru de interes în care vor lucra| | |

| |și vor executa sarcinile de lucru stabilite. | | |

| | | | |

| |Copiii vor fi solicitați să verbalizeze acțiunile | | |

| |efectuate, să formuleze enunțuri clare și corecte. | | |

|Obţinerea performanţei |Toate produsele sunt expuse în sala de grupă.Copiii sunt |Exercițiul | |

| |antrenați în evaluarea rezultatelor. |Conversația |Acțional-practică |

| | |Explicația | |

|Evaluarea |Tranziție-”Moș Crăciun cu plete dalbe”-cântec | | |

|performanţei | | |Aprecieri verbale |

| | | | |

| | | | |

| | | | |

| | |Conversația | |

| | |Turul galeriei | |

| | | | |

| | | | |

| | | | |

| | | | |

| | | | |

[pic]

SCENARIUL DIDACTIC

ADE

|EVENIMENT DIDACTIC |CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC |STRATEGII DIDACTICE |EVALUARE |

| |Se asigură conditiile necesare unei | | |

|MOMENT |bune desfăşurari a activitatii; | | |

|ORGANIZATORIC |aranjarea scaunelelor ăn | | |

| |semicerc,pregătirea materialului | | |

| |didactic. | | |

| |Li se va reaminti copiilor de |Conversația |Observarea comportamentului copiilor |

|CAPTAREA ATENŢIEI |scrisoarea primită de la Moș | | |

| |Crăciun,prin care își anunță sosirea. | | |

| |Este anuntată tema activitătii: |Conversaţia |Observarea comportamentului copiilor |

|ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVELOR |şi obiectiveleacesteia în termeni | | |

| |accesibili copiilor. |Explicaţia | |

| |Educatoarea îi invită pe copii | |Observarea capacitatii de concentrare a|

|PREZENTAREA CONŢINUTULUI ŞI DIRIJAREA |să asculte povestea lui moș Crăciun. |Explicatia |atenției şi a interesului manifestat. |

|ÎNVĂŢĂRII |Copiii urmăresc prezentarea |Conversația | |

| |power-point. | | |

| |După vizionarea/ascultarea | | |

| |poveștii,copiilor li se cere să | |Chestionarea orală |

| |discute pe marginea materialului | | |

| |prezentat, punându-se accent pe | | |

| |exprimarea clară și corectă și pe | | |

| |înțelegerea conținutului poveștii. | | |

| OBTINEREA PERFORMANŢEI |Copiii sunt invitați la măsuțe pentru | | |

| |a realiza o scrisoare pentru Moș | | |

| |Crăciun. | | |

| |Se intuiesc materialele şi se explică| | |

| |modul de lucru pentru realizarea |Observația | |

| |temei. | |Acțional -practică |

| |Copiii urmaresc explicatiile şi apoi | | |

| |trec la efectuarea lucrarilor. |Conversația | |

| | | | |

| | |Exercițiul | |

| | | | |

|EVALUAREA PERFORMANȚEI |Toate scrisorile realizate vor fi | |Aprecieri verbale |

| |prezentate,iar copiii vor fi antrenați|Conversația | |

| |în evaluarea lor.Scrisorile vor fi | | |

| |puse în plic pentru a fi trimise lui | |Analiza lucrărilor |

| |Moș Crăciun. | | |

|ÎNCHEIEREA ACTIVITĂŢII |Se vor face aprecieri generale și |Conversația |Aprecieri verbale |

| |individuale cu privire la aportul | | |

| |copiilor la buna desfășurare a | | |

| |activității. | | |

................
................

In order to avoid copyright disputes, this page is only a partial summary.

Google Online Preview   Download

To fulfill the demand for quickly locating and searching documents.

It is intelligent file search solution for home and business.

Literature Lottery

Related searches