Images.pcmac.org

  • Doc File 50.00KByte



Review key unit vocabulary and STEM vocabulary.

What is the ratio 21 to 30 expressed as a fraction in simplest form?

In Jada's home town, the ratio of cars to people is 420 to 1000. What fraction shows this ratio in simplest form?

What is the ratio of questions to dollar signs?

[pic]

Find a ratio equivalent to [pic].

Kendell sold 28 tickets to the school play and Cherise sold 24 tickets. What is the ratio of the number of tickets Kendell sold to the number of tickets Cherise sold?

Write the ratio of the first measurement to the second measurement when both measurements are in the same units.

33 cups, 96 fl oz

Debbie and Jose were in charge of selling tickets to the class play. Debbie sold 18 tickets and Jose sold 26 tickets. What is the ratio of the number of tickets Debbie sold to the number of tickets Jose sold?

In a survey, 160 people who responded liked the new lunch menu and the other 120 people did not like the new lunch menu. Which number represents the ratio of people who liked the new menu to people who did NOT like it?

Use the table to write the ratio of green beans to carrots.

|Type of Vegetable |Number on Plate |

|Carrots |4 |

|Peas |12 |

|Peppers |28 |

|Green beans |31 |

Use the table to write the ratio of baseballs to the total number of balls in the store.

|Type of Ball |Number of Balls |

|Baseballs |58 |

|Softballs |9 |

|Footballs |87 |

|Soccer balls |33 |

Ms. Mi fills gum and trinket machines in front of grocery stores. In the trinket machine, there are two types of trinkets: lockets and rings. If Ms. Mi puts 9 lockets and 27 rings in a machine, what is the ratio of rings to all the trinkets in the machine?

The fuel for a chain saw is a mix of oil and gasoline. The label says to mix 5 ounces of oil with 17 gallons of gasoline. How much oil would you use if you had 34 gallons of gasoline?

A recipe calls for 9 tablespoons of milk for every 21 cups of flour. If the chef puts in 168 cups of flour, how many tablespoons of milk must the chef add?

The fuel for a chain saw is a mix of oil and gasoline. The label says to mix 5 ounces of oil with 19 gallons of gasoline. How much oil would you use if you had 76 gallons of gasoline?

A recipe calls for 8 tablespoons of milk for every 17 cups of flour. If the chef puts in 85 cups of flour, how many tablespoons of milk must the chef add?

Jon’s summer baseball league has 44 thirteen-year-olds and 40 fourteen-year-olds. Write the ratio of thirteen-year-olds to fourteen-year-olds in all three forms.

In the last three years, Fredrico’s basketball team won 20 more games than they lost. If they won 140 games, what was the ratio of wins to losses? Write the ratio in all three forms.

At the FBLA conference, there are 110 math teachers and 10 science teachers. Write the ratio of math teachers to science teachers in simplest form.

Seven out of 12 people say they will vote for Mrs. Meekus. If 5,592 people vote, how many are likely to vote for Mrs. Meekus?

At the Mentor conference, there are 132 math teachers and 11 science teachers. Write the ratio of math teachers to science teachers in simplest form.

Batteries are packed 12 packages to a box. A box of batteries costs $51.00. How much do 7 packages cost?

Juana is making fruit salad. The table shows the numbers of apples and bananas needed for various amounts of fruit salad. How many apples does Juana need to make 5 bowls of fruit salad?

|Bowls of fruit salad |2 |4 |6 |

|Apples needed |12 |24 |36 |

|Bananas needed |14 |28 |42 |

Factor the sum of terms as a product of the GCF and a sum.

108. 72

Factor the sum of terms as a product of the GCF and a sum.

72p + 80

Frnaklin’s sixth-grade class is having a fall band concert . He reserved the first 6 rows of the auditorium for family members and friends of the 25 students in his class. If each row contains 17 seats and each student can invite the same number of guests, how many guests can each student invite?

Find the unit rate.

[pic]

Find the unit rate.

$5.60 for 7 item

Find the average speed.

212 miles in 4 hours

29. Find the unit rate.

0.6 km for 6 hr

30. Which is the best buy?

|a. |$36.00 for 16 loaves of bread |c. |$28.73 for 13 loaves of bread |

|b. |$33.45 for 15 loaves of bread |d. |$6.66 for 3 loaves of bread |

31. Luanda wants to buy a box of cereal. Which box has the lowest cost per ounce?

|a. |20-oz box for $3.20 |c. |15-oz box for $2.25 |

|b. |16-oz box for $2.72 |d. |10-oz box for $1.70 |

32. The following are various hot dog vendors’ prices. Joe sells for $1.50 a piece; Mike sells 2 for $2; Jen sells for

$1.25 a piece; and Sue sells 3 for $2.25. Who has the best deal?

33. You bought 4 boxes of facial tissues for $3.79. Which is a better buy than the one you made?

34. Bars of soap come in packages of 6 and packages of 8. The 6-bar pack costs $7.86, and the 8-bar pack costs $8.88. Which is the better deal? What is the price per bar of the better deal?

35. Find the day in which Jenna accomplished the most tasks per hour.

|Day |Accomplishments |Hours |

|Monday |5 |8 |

|Tuesday |10 |4 |

|Wednesday |8 |5 |

|Thursday |5 |5 |

36. Find the unit rate.

Patricia paid $385 for 5 nights at a hotel.

................
................

Online Preview   Download