HALL OF FAME —

  • Doc File 208.50KByte



— HALL OF FAME —

Recognizing 2007-2008 Honors

District 28 Awards Ceremony

(Presented by District 28’s 2007-2008 Leadership Team)

[pic]

SELECT DISTINGUISHED DISTRICT AWARDS

Excellence in Marketing Award

Nancy Zychowicz, DTM

Excellence in Education and Training Award

Kevin Olmstead, DTM

Select Distinguished District Plaque

Karen Holland, DTM

Excellence in Leadership Award

District 28

2007-08 District Executive Committee Members and Committee Chairs

Al Albee

Marilyn Albee

Paul Anderson

Larry Beggs

Todd Brockdorf

Stephanie Coleman

Mary Comfort

Mike Comfort

Frank Cooper

Robynn Diamond

Don Gatewood

Stephen Gorham

Lori Harris

Jennifer Heinfling

Karen Holland

Vera Johnson

Chuck Kressbach

Gayle Lawson

Roger Leemis

Scott Lockhart

Larisa Makuch

Gerald Molnar

Kevin Olmstead

Miguel Pope

Arlene Rahm-Scherf

Bob Russell

Tom Schlack

Jason Schumacher

Mayna Schumacher

Kathy Varga

Mercedes Vromant

Nancy Zychowicz

Committee Chairs:

Todd Brockdorf

Joni Dewan

Pam Jones

Pam McKerreghan

Stephanie Power

Tone Ross

Dulce Renaud

Thomas Scherf

Cliff Suttle

Jolene B. Weaver

Pam Williams

Keith Wilson

CLUB MEMBERSHIP GROWTH AND RETENTION AWARDS

CHRIS HILLER AWARD

TO BE ANNOUNCED

HAROLD EASTMAN AWARD

TO BE ANNOUNCED

NEW CLUBS CHARTERED IN 2007-2008

Carhartt Toastmasters (club # 1043835)

Fry Toastmasters (club # 1142199)

Lawton Leadership Devt. Club (club # 1107556)

MOPAR Toastmasters (club # 1124488)

Professionally Speaking (club # 1113929)

Speak OUT! (club # 1069519)

Toast of the Town (club # 1033242)

Toastmasters on Greenfield (club # 1160440)

West Side Professionals (club # 1142333)

NEW CLUB SPONSORS AND MENTORS

Sponsors Mentors

Carhartt Toastmasters Karen Holland Ray Metz

Vera Johnson Kate Pepin

Fry Toastmasters David Haslam Lori Harris

Max Kohr Mayna Schumacher

Lawton Leadership Serja Ann Goram Robynnn Diamond

Nancy Zychowicz Jesse Robert Brown

MOPAR Toastmasters John M. Voymas Paul Anderson

Marianne E. Govan Jennifer Heinfling

Professionally Speaking Pam Jones Michele R. Pierrie

Pam Williams Tone Ross

Speak OUT! Karen Holland Don B. Gatewood

Kevin Olmstead

Toast of the Town Cathy Howard-Lindemann Cathy Howard-Lindemann

Will Wilson

Toastmasters on Greenfield Cathy Howard-Lindemann Robynn Diamond

Barbara Weems Pam Jones

West Side Professionals David Shevrin Sheryl Kubiak

Mercedes Vromant Jorge Broggio

SUCCESSFUL CLUB COACHES

Vera S. Johnson (for Frankly Speaking)

Max A. Kohr (for Toastmasters of Lenawee)

Roger H. Leemis (for Frankly Speaking)

Clubs at “Charter Strength” (20+ Members) on June 30, 2008

Ann Arbor TM & Friends - 6563

Barton Malow – 786827

BCBSM Metro Masters - 9197

Birmingham - 957

Bloomfield Toastmasters - 5395

Bosch Igniters - 4740

C Notes Advanced - 6600

Canton Communicators - 788368

Compucators - 861229

Dearborn Dynamic - 726

DTE Energy Speechmasters - 760415

First Center Speakeasy - 1574

Ford Toastmasters - 8085

Fry Toastmasters - 1142199

Great Eastern - 3879

Great Lakes Real Orators - 647634

Hi-Nooners - 5689

Huron Valley - 1909

Innovators - 8163

iTalk - 6075

Kahn We Talk – 4929

Lawton Leadership Devt - 1107556

Laff Out Loud - 694771

MOPAR Toastmasters - 1124488

New Center - 7667

Northeastern - 573

Northern - 664

Northwood - 1329

NOVI Toastmasters - 3733

Optimistic Orators - 5890

Oak Park - 1547

Odette School of Business - 922017

Powertalkers - 4506

Rochester - 4890

Saturday Sunrisers - 6556

Shores - 4442

Skillmasters - 7236

Smooth Talkers - 7884

Tecumseh - 873087

The Toast of Dearborn - 8637

The Toast of Masco - 953235

Toast of the Town - 1033242

Toastaholics – 813773

Toastmasters on Greenfield –

1160440

Toledo - 6801

Top of Troy - 864753

Troy - 2357

Unity IV - 6838

Washtenaw - 3054

West Side Professionals –

1142333

Windbaggers - 1535

Windsor - 6416

EDUCATIONAL AND LEADERSHIP ACHIEVEMENTS

Competent Communicator Awards

(number indicates multiple awards)

Abboud, Amy E.

Ackley, Judy

Agarwala, Deeksha

Agostinelli, John P

Ahsmann, Aad

Albee, Ellwyn L.

Albee, Marilyn S. (2)

Anderson, Paul

Arogundade, Linda Jaye

Atkins, Elizabeth A

Bacarro, Glen

Bannerman, Louise

Baumbick, James J

Bettie, Ronald N.

Blake, Erica Marie

Borgerson, Barry

Briggs, Michael Allan

Bryant, Diane

Bulmanski, Karen M.

Burton, Hugh

Calder, James D.

Carter, Clarice G

Chen, HK

Cho, Brian Y

Christie, Gary D

Cohoe, Julie A.

Cooper, Francis E.

Cooper, Frank (2)

Corritore, Mark William

Darbyshire, James Jules

Dean, Richard E

Delosh, Jeff D.

Depinet, Linda J.

Diamond, Robynn M.

Diederich, Ray P.

Dirul-Islam, Chevon

Donley, Rhonda

Dunn, Ann E.

Elder, Laura

Emersberger, Hans F.

Fernelius, Scott Alan

Fisher, William B.

Flannery, Michael

Fortier, Kimberly

Foubert, Shawn P.

Gamble, Anjali

Glasscock, Sandra Lee

Golke, Amy

Gonze, Rita R.

Gorham, Stephen M.

Griesmer, Stacey

Grindatti, Carmen M.

Haddox, Tom

Hammer, Joy D.

Harris, Lori M.

Harrison, Lori S.

Haslam, David Richard

Hayes, Janice

Hayes-Taylor, Kimberly

Hendrix, Tracie

Hepburn, Wellington O.

Hilberer, Bonnie D.

Hill, Marilyn McManus

Hoar, Allen D.

Hoar, Lewis R.

Holland, Karen L.

Hopper, Elisa Lora

Hughes, Richard L.

Husaini, Firasat

Igoe, Kathy

Ingratta, Margaretta

James, Corey L.

Jankowski, Diana

Jappar, Dilara

Johnson, Vera S. (3)

Jones, Pamela D.

Kacorzyk, Arek P.

Kalaja, Ardita

Kame, Shreyash

Kaplan, Stephen C.

Kelbley, Christine L

Kim, Y.S. (2)

Kirsch, Paula

Kociba, Eric M

Koppala, Srinivas

Kramer, Marc S.

Kubiak, Sheryl E.

Kucharuk, Rose Marie

Kumar, Devyani

Kwiecien, Janine M

Lang, Philip V.

Langham, Kay F.

List, Todd J

Liu, Manlan

Lomas, Timothy E. (2)

Loy, En Yun

Luckett, Shauna Marie

Machetti, Surya P.

Macino, David P.

MacLean, Kenneth J

Maisonville, Lori

Major, Mark F.

Mann, James T. (3)

Marsaw, Natasha R.

Mbaga, Rose Fadhil

McCall, Ernestine

Mccullum, Andrea K.

McDavid, Rosalind R.

McKenzie, Robert A

McKerreghan, Pamela L. (2)

Meininger, Charles Edward

Mejia, Jesse A

Meller, Brenda L.

Metz, Ray E.

Miller, Andrew

Miller, Steven

Millu, Chanpreet

Mims, Creflo R.

Mitchell, Shirley A.

Morrison, Bill

Moylan, Bill

Navarre, Russell

Odom, Emanuel M.

Ogg, Jeffery P.

Oliver, Sharon Anice

Olmstead, Kevin P. (3)

Orlandi, Cynthia A.

Page, Porsche Marie

Parker, Cleo

Pettit, Jeffery A.

Podnar, Kristen B.

Poltorak, Anne-Marie

Power, Stephanie

Pridemore, David W.

Rangel, Carlos E.

Raymond, Edward

Reilly, Constance Joan

Rembert, Kesia

Renaud, Dulce Maria V.

Richter, Stefanie Anna

Roberts, Jerome William (2)

Rodriguez, John A.

Rodriquez, Susan M

Ross, Anthony B.

Rovere, Giacomo

Russell, Robert A.

Salalila, John Koh

Salgia, Gunjan

Sarver, Stewart L.

Scharich, Joanne M

Schlack, Tom

Schmidt, Dorothy

Scholz, Steve

Schubert, Erik

Schultz, Kathy C

Scott, Claudia M.

Sidlar, Kristy

Simpson, Joseph

Skipworth, Sheila L

Slawinski, Anthony E. (2)

Smith, Collyer A.

Smith, Denisa G

Smith, Patti

Sobetski, Jim

Stallaert, Louise

Stefanescu, Laura Lavinia

Stillman, Susan Elaine

Suttle, Cliff W. (2)

Szawala, Kevin Edward

Thompson, Jim

Thompson, PhD, Velonda

Thueme, Karen M.

Todd, Suzanne L.

Tolbert, Zebedee A

Uriel, Monika Renate

Varga, Kathleen Ann

Vernier, Tracy R.

Waldo, Martin A

Warner, Mary Ellen

Washington, Lillian L.

Wiazowski, Ralph

Wigley, John R.

Williams, Ivory D.

Williams, Pamela D.

Williams, Stephanie Ann

Wilson, Calista M

Wilson, Scott A

Wood, Martin Scott

Xin, Cindy

Yaffe, Ellen S.

Zhang, Zhenfang J.

Zychowicz, Nancy

Advanced Communicator-Bronze Award

Allen, Arthur N.

Beauvais, Jeanne M.

Boers, Bruce

Brown, Jesse Robert

Church, Pat

Clatterbaugh, Jeff J.

Coleman, Stephanie D.

Daniels, Sheila M

Dean, Linda I.

Diep, Tho T.

Douthett, Barbara

Drake, Delphine A.

Eason, Christine Anne

Forman, Mariann

Geiermann, James R.

Heinfling, Jennifer

Hibbard, G. Jane

Holland, Karen L.

Jackson, Amy

Johnson, Vera S.

Jones, Pamela D.

Kim, Y.S.

Lomas, Timothy E.

Mach, Gary E.

Mackiewicz, Laura A.

Marshall, Jo Ann

Metz, Ray E.

Miller, Steven

Misewicz, Sharon

O'Neil, Christopher A

Pathak, Sonali K.

Pepin, Kathleen M.

Pierrie, Michele R.

Pryor, Michelle L.

Roessner, Mike W.

Rourke, Wayne E.

Salata, Lynn

Schweihofer, Shelee

Shorter, William M.K.

Singh, Manisha M.

Spratt, Betsy

St Louis, Jackie Jm

Turos, Jessica M.

Vance, Ida

Wiazowski, Joyce N

Zielinski, Timothy Andrew

Advanced Communicator-Silver Award

Anderson, Paul

Barvinok, Rita

Blessing, Jennie L.

Bulmanski, Karen M.

Church, Pat

Coleman, Stephanie D.

Comfort, Mary A.

Daniels, Sheila M

Demarest, Paula J.

Farnsworth, Rodney B.

Hilberer, Bonnie D.

Howard-Lindemann, Cathy

Johnson, Vera S.

Leemis, Roger H.

Middents, John

Mogg, Chuck H.

Moylan, Bill

Nakamura, Dawn R.

Olmstead, Kevin P.

Roberts, Jerome William

Toffanetti, Mary Clare

Advanced Communicator-Gold Award

Abramson, Mark C.

Albee, Marilyn S.

Bowers-Bates, LaShon M.

Bustria, Mienraddo M.

Cankovic, Milena

Davis, Melvin L.

Gottlieb, Curt P.

Kachaturoff, Tara A.

Ladha, Amin

Lomas, Timothy E.

Olmstead, Kevin P.

Webb, Scena B.

Zychowicz, Nancy

Competent Leader Award

(number indicates multiple awards)

Abboud, Amy E.

Albee, Ellwyn L.

Albee, Marilyn S. (3)

Anderson, Paul

Barvinok, Rita

Beggs, Larry Andrew

Berriz, Andrew Alexander

Cankovic, Milena

Church, Pat

Comfort, Mary A.

Comfort, Michael J.

Daniels, Sheila M

De Sterke, Marjolein

Diamond, Robynn M.

Dirul-Islam, Chevon

Dunn, Ann E

Egervari, Ken J

Farkas, Theresa M.

Gamble, Anjali

Hendrix, Tracie

Holland, Karen L. (2)

Jackson, Amy

Jankowski, Diana

Johnson, Vera S. (3)

Jones, Pamela D.

Kim, Y.S. (2)

Kirsch, Paula

Kressbach, Charles P.

Kubiak, Sheryl E.

Lomas, Timothy E. (2)

Luckett, Shauna Marie

Mann, James T.

Miller, Ruth G.

Miller, Steven

Millu, Chanpreet

Renaud, Dulce Maria V.

Ross, Anthony B.

Schroeder, Susan M.

Schultz, Kathy C

Shaw, Beatrice B.

Smith, Collyer A.

Stefanescu, Laura Lavinia

Stillman, Susan Elaine

Teegen, Bonnie G

Uriel, Monika Renate

Whitcum, Debra Lynn

Wiazowski, Joyce N

Wood, Mary C.

Zielinski, Timothy Andrew

“Old” Competent Leader Award

Antos, John Michael

Bloodworth, Christopher

Cerveny, William J.

Cooper, John J.

Danaj, Kevin Michael

Depinet, Linda J.

Diehl, David Jefferson

Diller, John C.

Douthett, Barbara

Drake, Delphine A.

Gatewood, Don B.

Hampton, Jeff J.

Heinfling, Jeff H.

Hibbard, Jena Gale

Hurley, Maureen A.

Jones, Pamela D.

Kociba, Eric M

Lawrence, Julius A.

Odom, Emanuel M.

Page, Porsche Marie

Pittman, Davette C.

Roberts, Jerome William

Rubel, Sandra Kay

Schoen, Darryl K.

Smith, Donald Ray

Song, Guangtian

Ureel, James A

Vance, Ida

Wagle, Emmet W.

Webb, Scena B.

Wills, Joan

Wilson, Calista M

Woloson, Susana I.

Zimmer, Pat

Advanced Leader-Bronze Award

(number indicates multiple awards)

Carvalho, Carlyle A.

Comfort, Michael J.

Holland, Karen L.

Kim, Y.S. (4)

Kirsch, Jeffery

Kirsch, Paula

Lomas, Timothy E.

Moylan, Bill

Olmstead, Kevin P.

Warner, Mary Ellen

Wiazowski, Joyce N.

Williams, Ivory D.

Advanced Leader-Silver Award

Brannon, Vicki A.

Cooper, Francis E.

Gatewood, Don B.

Holland, Karen L.

Kim, Y.S.

Ladha, Amin

Matlock, Mildred C.

Olmstead, Kevin P.

Schoen, Kathleen M.

Shevrin, David J.

VanKirk, Donald J.

Webb, Scena B.

Zychowicz, Nancy

Distinguished Toastmasters 2007-2008

Albee, Marilyn S.

Cooper, Francis E.

Gatewood, Don B.

Kim, Y.S.

Ladha, Amin

Matlock, Mildred C.

McKerreghan, Pamela L.

Olmstead, Kevin P.

Shevrin, David J.

Webb, Scena B.

Zychowicz, Nancy

Distinguished Toastmasters 2008-2009 (to date)

Kohr, Max

Schlack, Tom

THE DISTINGUISHED CLUB, AREA, DIVISION AND DISTRICT PROGRAM

Distinguished Clubs

Barton Malow - 786827

Bloomfield – 5395

Bosch Igniters - 4740

Cadtower Hour of Power - 749488

DTE Energy Speechmasters - 760415

Innovators - 8163

Frankly Speaking - 8320

Rochester - 4890

Smooth Talkers - 7884

Toastmasters of Lenawee - 3371

Select Distinguished Clubs

Credible Communicators - 643490

C Notes Advanced - 6600

Hi Nooners - 5689

Laff Out Loud – 694771

Northeastern - 573

Northern - 664

Odette School of Business - 922017

Saturday Sunrisers - 6556

Shores - 4442

Skillmasters - 7236

Troy - 2357

Windbaggers - 1535

President’s Distinguished Clubs

Ann Arbor TM & Friends - 6563

Birmingham - 957

Canton Communicators - 788368

Compucators - 861229

Dearborn Dynamic - 726

Ford Toastmasters - 8085

Great Eastern - 3879

Great Lakes Real Orators - 647634

Huron Valley – 1909

iTalk - 6075

Kahn We Talk – 4929

New Center Toastmasters - 7667

Northern - 664

NOVI Toastmasters - 3733

Oak Park - 1547

Optimistic Orators - 5890

Powertalkers - 4506

Tecumseh - 863087

The Toast of Dearborn - 8637

Toastaholics - 813773

Top of Troy - 864753

Unity IV - 6838

Washtenaw - 3054

Windsor - 6416

Distinguished Areas

Area 3: Scott Lockhart, CL

Area 7: Ellen Drake, DTM

Area 8: Kathy Varga, CC

Area 9: Charles Kressbach, CTM/CL

Area 26: Don Gatewood, DTM

Area 29: Miguel Pope, CTM

Area 32: Marilyn Albee, DTM/PDG

Area 33: Larry Beggs, AC-B/CL

Select Distinguished Areas

Area 11: Stephanie Coleman, AC-S/CL

Area 23: Tom Schlack, DTM

Area 25: Jennifer Heinfling, AC-B/CL

Area 27: Larisa Makuch, CTM/AL-B

President’s Distinguished Areas

Area 13: Lori Harris, CTM/CL

Area 17: Roger Leemis, AC-S

Area 22: Mary Comfort, AC-S/CL

Area 28: Robynn Diamond, CC/CL

Area 31: Al Albee, DTM/PDG

Area 34: Paula Kirsch, CC/AL-B

Select Distinguished Divisions

Division B: Gayle Lawson, ATM-S/CL

President’s Distinguished Divisions

Division C: Stephen Gorham, ATM-B/CL

Division E: Paul Anderson, DTM

Division F: Gerry Molnar, DTM

Division G: Vera Johnson, DTM

2007-2008 Area Governor of the Year

TO BE ANNOUNCED

2007-2008 Division Governor of the Year

TO BE ANNOUNCED

2007-2008 Toastmaster of the Year

TO BE ANNOUNCED

-----------------------

Joint Presidential Citation

Congratulations to Al Albee, DTM, PDG and Marilyn Albee, DTM, PDG, on receiving a Joint Presidential Citation from 2007-2008 International President Chris Ford, DTM, during the Hall of Fame Pageant at the 77th Annual Convention in Calgary, Alberta, Canada. This award is in recognition of their outstanding achievements toward the goals and ideals of Toastmasters International. It is one of Toastmasters' highest honors.

................
................

In order to avoid copyright disputes, this page is only a partial summary.

Online Preview   Download